shapka.jpg

Змінні мембрани SEFA

Високоякісні мембрани виробництва SEFA (Італія) для багатофункціональних, розширювальних та гідроакумулюючих баків Aquasystem, Imera, Elbi, Aquapress, укомплектованих змінними мембранами.

Високоякісні мембрани SEFA (Італія)


Змінні EPDM - мембрани складної форми для баків об'ємом 80 - 1500 літрів.

Зовнішній вигляд Перехідний об'єм бака Діаметр, мм
внутрішній (B) / зовнішній (A)
С, мм D, мм Ціна,  €
 фото мембраны Sefa 80-100 литров 80-100 80/110 630 120/140 17,84
 фото мембраны Sefa 100-150 литров 100-150 80/110 730 180/270 19,66
 фото мембраны Sefa 150-200 литров 150-200 80/110 810 240/270 35,01
 фото мембраны Sefa 150-200 литров 150-200 150/200 855 240/270 56
 фото мембраны Sefa 200-300 литров 200-300 150/200 1000 230/380 68,54
 фото мембраны Sefa 500-750 литров 500-750 150/200 1350 280/440 114,23
 фото мембраны Sefa 750-1000 литров 750-1000 150/200 1800 340/470 325
 фото мембраны Sefa 1000-1500 литров 1000-1500 200/260 2100 420/500 395

 

Деякі монтажники, які мають досвід установки в систему опалення гідроакумуляторів, могли звертати увагу в процесі обслуговування на помітне зниження тиску газової подушки в баці за опалювальний сезон або за більш короткий період. До слова, такі ж природні втрати повітря мають місце в процесі нормальної експлуатації гідроакумуляторів в складі насосних станцій, що обумовлює необхідність періодичного контролю тиску і його відновлення. Причина витоків - природна дифузія повітря через еластичну мембрану в рідину. Ми не розглядаємо аварійні причини витоку, пов'язані з втратою герметичності корпусу, повітряного клапана або фланцевого з'єднання в баку зі змінною мембраною.


Один знайомий виконроб нарікав якось на те, що в спробі досягти певної економії коштів, він вирішив встановити в систему опалення дешевий гідроакумулятор «китайського» виробництва обсягом 50 літрів (який нещодавно підвернувся) з написом на коробці «гідроакумулятор для водопостачання». З огляду на, те що практично на всіх, які зустрічалися йому раніше баках для систем водопостачання різних виробників була вказана робоча температура рідини, що акумулюється до + 99оС і робочий тиск не менше 6 бар, установка такого бака в систему опалення не викликала в нього особливих побоювань.


Казус виник після запуску теплової системи в дію - в баці з якихось причин не виявилося повітря. Повторно відновлений тиск протримався близько тижня та знизився настільки, що бак припинив компенсувати тиск в системі. Перевірка герметичності від'єднаного бака не дала результатів. Відновлений тиск незмінно зберігався в баці, що був від'єднаний від системи опалення, але як тільки бак виявлявся підключеним назад в систему опалення, починали знову відбуватися «чудеса витоку» - тиск повітря падав до нульової позначки протягом тижня експлуатації, а в контурі опалення з'являлося повітря. Як висновок - надзвичайно висока дифузія повітря через мембрану бака в теплоносій. У підсумку проблему вдалося усунути лише заміною встановленого бака на розширювальний бак Aquapress ACRV 50 відомого європейського виробника.

Справа все ж виявилося не в механічному пошкодженні бака або окремо мембрани, а в низькій якості еластомеру, посиленій нецільовим використанням, та у властивостях всіх полімерних матеріалів, включаючи каучуки, що володіють тією чи іншою мірою газопроникності. Еластомер в «китайському» баці володів високою проникністю, зумовлений дешевим складом та домішками, а інтенсивність дифузії газу додатково зростала в міру зростання температури теплоносія та об'єму контакта.

А знайомий мій просто не знав або не звертав належної уваги на той відомий в сучасній теплотехніці факт, що одним з основних джерел надходження газу в замкнуті системи опалення виявляються мембранні баки, що мають мембрани різної міри газопроникності.

Дифузійний потік через мембрану розширювального бака або гідроакумулятора визначається двома факторами: газопроникностю матеріалу та різницею парціального тиску газів в рідині та в повітрі. Розчинність газу в рідині визначається законом Генрі-Дальтона, згідно з яким розчинність газів в розчині знижується зі зниженням парціального тиску над розчином та з підвищенням температури розчину. Непідключений до системи бак зберігав повітря через відсутність дифузії через металеву стінку, зневажливо малою дифузії через невелику площу контакту мембрани з зовнішньою атмосферою та через нерівновагу парціальних тисків стислих газів в повітряній порожнині та в атмосфері. При підключенні до системи та наповненні його теплоносієм з'являлася додаткова різниця парціальних тисків компонентів, яка забезпечувала напрямок та задавала швидкість дифузії. Перешкодою дифузії ставала тільки газопроникність самої мембрани.


Якщо концентрація газу в рідині менше рівноважної газ буде адсорбуватися рідиною до досягнення рівноважного стану насичення - рівності парціального тиску. Якщо між газом та рідиною з'являється мембрана, рівновагу точно також буде визначатися відповідністю парціальних тисків газів з одного боку мембрани та їх концентрацій в рідини з іншого боку мембрани. Але величини потоків та швидкість досягнення рівноваги тепер будуть визначатися тільки швидкістю дифузії газів через мембрану.

У системах водопостачання та системах опалення досягти рівноваги парціальних тисків газу практично не можна і той або інший ступінь дифузії газу в рідину або теплоносій неминуча. У бюджетних або неякісних баках швидкість дифузії через мембрану настільки висока, що тиск за півроку експлуатації падає настільки, що бак більше не в змозі компенсувати зміну тиску в тепловій або гідравлічній системі. Тому контроль та поповнення повітря в баку - обов'язкова періодична процедура в процесі обслуговування.

Як матеріал для мембран гідроакумуляторів європейські виробники часто застосовують стандартний етилен-пропілен-дієн каучук EPDM і рідше досить дорогий бутилкаучук IIR. Для мембран розширювальних баків - все той же етилен-пропілен-дієн каучук EPDM та стирол-бутадієновий каучук SBR. Для підвищених температур теплоносія та високих концентрацій пропілен-, етилен- гліколю - додатково армований EPDM HT та хімічно стійкий нитрил NBR. Всі зазначені матеріали мають певні поєднання еластичності, міцності, зносостійкості та температурної стійкості, але з боку газопроникності в мембраних баках для систем опалення перевага віддається стирол-бутадієну та нітрилу. Мінімальна газопроникність - виняткова властивість бутилкаучуку, використовуваного в високоякісних мембранах дорогих баків для водопостачання. Його проникність в 20 разів нижче проникності стандартного EPDM-каучуку.

Тому мембрани та мембранні баки потрібно вибирати за призначенням, області застосування, розуміти те, що вони різні та що бак єдиний та нічим незамінний пристрій у Вашій тепловій або гідравлічній системі, що компенсує тиск!